Thursday, March 6, 2025

CSODÁLATOS BARLANGVILÁG 2025 - Átváltoztatott állatok


A Speleo Myotis Barlangkutató, Természetjáró és Természetvédő Egyesület a Magyar Karszt -és Barlangkutató Társulat (MKBT) segítségével ismét ingyenes rajzpályázatot hirdet


Pályázati korcsoportok:

1. korcsoport: 7-8 éves diákok

2. korcsoport: 9-10 éves diákok

3. korcsoport: 11-12 éves diákok

Beérkezési határidő: 2025. május 5. hétfő

Kérjük, vegyék figyelembe, hogy ez nem azonos a feladási határidővel, a határidőn túl beérkező pályaműveket idő hiányában nem tudjuk elbírálni!

Feladat: A barlangok különleges élőhelyek, ahol számtalan állat lakik. Ezek között vannak olyanok is, akik soha nem mennek ki onnan, hanem az egész életüket a hegy gyomrában töltik, ezeket hívjuk valódi barlanglakó állatoknak. Ahhoz, hogy jól érezzék magukat az örök sötétségben, különleges képességeket kellett kifejleszteniük. Tapogatva tájékozódnak hosszú lábaikkal és csápjaikkal, szuperszaglásuk van, és minden rezgést éreznek. Általában nincs színük és mintázatuk, sőt vannak akiknek szemük sincs, esetleg csak nagyon pici, hiszen fény híjján nincs rá szükségük.

Milyennek képzeled kedvenc állatod vagy állataid barlanglakó változatát? Barlangi tóban, patakban, víz alatti képződmények között él, esetleg a nedves cseppkövek között? Hogyan élné barlangi életét? Alkosd meg környezetével együtt! Adj címet művednek!

Ha érdekel a tudomány és közelebbről szeretnél megismerkedni igazi átalakult lényekkel, ITT találod barlangi biológusunk képes összefoglalóját.

Technikai követelmények:

- A/4-es méret (álló vagy fekvő kompozíció)

- Tetszőlegesen választott színes, vagy fekete-fehér eszköz (pl., filctoll, színes ceruza, monotípia, zsírkréta, pasztellkréta, akvarell, tempera; grafikai technikák: linómetszet, papír metszet stb.) vagy vegyes technika. A rajzlap síkjából jelentősen kidomborodó törékeny vagy lemorzsolódó részekkel rendelkező alkotásokat, fotómontázst, illetve a számítógépes grafikát kérjük mellőzni. A munkák egységes paszpartut kapnak, így keretezésük nem szükséges. Nagyobb méretet nem áll módunkban kiállítani.

A pályaművek beadási módja: postai úton lezárt borítékban. Cím: MKBT, Budapest, Pusztaszeri út 35. 1025. A borítékon kérjük feltüntetni: "Csodálatos barlangvilág rajzpályázat“

Kérjük, hogy a pályamű hátlapján szerepeljenek az alábbi információk: pályázó neve, pontos életkora (a pályamű készítésekor), az alkotás címe, technikája, szülő vagy felkészítő tanár neve, e-mail címe (esetleg telefonszáma) az oktatási intézmény neve és címe.

Javasoljuk az ITT csatolt fejléc nyomtatott használatát. Kérjük, töltsék ki pontosan, és ragasszák az alkotás hátuljára! Ezen információk hiánya munkánkat jelentősen megnehezíti. Fejenként egy példányt elegendő kitölteni. Határidőn túl érkező, vagy más méretben készült rajzot nem áll módunkban elfogadni. Kérjük a korhatár betartását is. Minden pályázó csak egy pályaművel vehet részt a versenyen. Csoportos munkákat nem tudunk díjazni. A munkákat alkotóművészekből és barlangászokból álló szakmai zsűri bírálja el. A legjobb 40 alkotásból és a díjnyertes munkákból eredményhirdetéssel egybekötött kiállítást rendezünk.

A kiállítás helyszíne: Esernyős Óbudai Kulturális és Sport Nonprofit Kft., Budapest, Fő tér 2., 1033

A kiállítás megnyitó időpontja: 2025. június 14. (szombat) 13 óra. A kiállításon 40 rajz szerepel: a 9 helyezett és 31 kiválogatott mű, melyek közül egy közönségdíjas. A helyezetteket és a kiállított művek alkotóit e-mailben értesítjük május 26-ig. Kizárólag a 40 érintettet értesítjuk, sajnos nincs kapacitásunk minden pályázónak visszajelezni. A kiállítás június 26-ig tart. Ezen pályaműveket később lehetőség szerint barlangász találkozókon is kiállítjuk.

Közönségdíj: Egy alkotást jutalmazunk közönségdíjjal, mely a kiállítás megnyitóján helyi szavazással dől el.

Díjazás: Minden helyezett (a közönségdíjas is) részt vehet egy ingyenes, szervezett overallos barlangtúrán, melyen képzett, tapasztalt túravezetők nyújtanak szakszerű segítséget. Helyszín: Budapest, Mátyás-hegyi-barlang. A túrához sisakot, fejlámpát az adott egyesület biztosít. A részleteket, időpontot, egyéb tudnivalókat később (e-mail-ben vagy telefonon) egyeztetjük az érintettekkel.

Egyéb ajándékok: emléklap, barlangi belépő, barlanggal, természettel kapcsolatos kiadványok, képeslap és egyéb meglepetések.

Jogi feltételek: A pályázat benyújtásával a pályázó, illetve törvényes képviselője elfogadja a pályázati kiírás feltételeit, hozzájárulását adja ahhoz, hogy a Speleo Myotis Barlangkutató, Természetjáró és Természetvédő Egyesület és az MKBT az általa kiválasztott műveket felhasználja, kiállítsa, közzétegye és internetes felületein feltüntesse a pályázó nevét, korát, helyezését és az alkotás címét. Egyéb adatokat harmadik személynek nem adjuk ki. A pályázó tudomásul veszi, hogy a pályamunkákat nem áll módunkban visszajuttatni.

Egyéb információt Lénárt Ibolya és Kolumbán Zsuzsa nyújt a barlang.myotis@gmail.com e-mail címen.

Jó munkát, eredményes felkészülést kíván a Speleo Myotis Barlangkutató Egyesület!

Barlangi állatok - képes összefoglaló // CSODÁLATOS BARLANGVILÁG 2025



  • Ha érdekel a tudomány és közelebbről szeretnél megismerkedni igazi átalakult
    lényekkel, itt találod barlangi biológusunk képes összefoglalóját:


A barlangok különleges élőhelyek, ahol számtalan állat lakik. Ezek között vannak olyanok, akik csak aludni szoktak a barlangokban, ilyenek például a denevérek. Vannak olyanok is, akik soha nem mennek ki, hanem az egész életüket a barlangokban töltik. Ezeket hívjuk valódi barlanglakó állatoknak. A barlangokban teljesen sötét van és nagyon kevés az élelem. Ahhoz, hogy az itt élő állatok jól érezzék magukat különleges képességeket kellett kifejleszteniük. Nagyon jól tudnak például tapogatva tájékozódni, szuperszaglásuk van és minden rezgést éreznek. Mivel kevés az élelem egyrészt mestereivé váltak a felkutatásának,másrészt nagyon sokáig bírják evés nélkül, ha még sincs szerencséjük. Vannak dolgok, amiknek viszont nem veszik hasznát a barlangi sötétben. Ha nincs fény, nem is lehet látni és a szemnek nincs haszna, ezért a legtöbb valódi barlanglakónak nagyon kicsi a szeme vagy nincs is. Ha senki nem lát és te sem látszol, akkor mindegy, hogy hogyan nézel ki, sőt napsütés nélkül a leégéstől sem kell félni, ezért ezeknek az állatoknak nincs színe és mintázata, áltában fehérek. A legjobban akkor látszanak ezek a dolgok, ha összehasonlítunk olyanállatokat, amik a barlangokban élnek, olyan hasonló állatokkal, amikkel akár az erdőben sétálva is találkozhatunk. Ilyen például a szöcske és a barlangi szöcske párosa. Sima szöcskét mindenki látott már, de van barlangban élő szöcske is. Magyarországon nem él, de például Horvátországban már találkozhatunk velük. A réten ugráló szöcskékkel ellentétben a barlangiaknak sokkal hosszabb lábaik és csápjaik vannak. Igazából nem is nagyon ugrálnak, hiszen ahhoz nem ártana látni is, hanem inkább óvatosan,a csápjaikkal és a lábaikkal tapogatózva haladnak. A hosszú lábak máshoz is jól jönnek. Ha például vízbe pottyannak, ami gyakran megeshet egy barlangban, akkor nem süllyednek el, hanem a víz felszínén maradnak, és ki tudnak mászni a szárazföldre. A réteken lakó szöcskéknek többnyire van szárnyuk és jól repülnek, de sajnos az ugrálásmellett a repülés sem túl jó ötlet a sötétben, így a barlangi szöcskéknek nincs szárnyuk. A barlangi szöcskék világos barna színűek és általában a szemük is kisebb.







Egy másik pároson még jobban látszanak a különbségek. Az erdő talaján mászkáló pecebogarak teljesen átlagosan bogárszerűen néznek ki. A barlangi pecebogarak ezzel ellentétben furán festenek. Potrohuk óriási, hogy a benne elraktározott zsírral sokáig bírják élelem nélkül, olyan mintha javarészt egy nagy kövér hasból állna. Lábaik és csápjaik nagyon hosszúra nyúltak, ami jól is jön nekik, mert teljesen vakok, és csak tapogatással tájékozódnak. Színük mézszínű, de ez ne tévesszen meg minket. Ez a szín csak annak köszönhető, hogy a páncéljuk anyaga a kitin eleve barnás színű. A barlangi pecebogarak Szlovéniában élnek, de vannak nálunk is barlangi bogarak csak azok nem festenek ilyen viccesen. A mi barlangi bogarain kis világos barnák, hosszabbak a lábaik, vakok és kicsit kövérebbek is mint az erdei társaik.







Az egyik legkülönlegesebb barlangi állat a barlangi vakgőte. Neve megtévesztő ugyanis igazából nem gőte, hanem szalamandra. Igazi szuperhős. Annak ellenére, hogy egyáltalán nem lát nagyon ügyesen vadászik a barlangokban élő apró élőlényekre. Szaglása rendkívül jó, sokkal jobb, mint a kutyáké. Megnyúlt teste pedig a víz legkisebb rezdülését is érzékeli, semmi nem kerülheti el a figyelmét, ami a barlangban történik. Ha azonban elpártol tőle a vadászszerencse, akkor sem esik kétségbe, mert több mint tíz évig is vidáman kibírja evés nélkül. Az erdőkben és patakokban leggyakrabban a foltos szalamandrával találkozhatunk, ami első ránézésre, élénk sárga foltjaival eléggé különbözik teljesen fehér barlangi rokonától.







Elég sok állatnak van barlangi párja, de még többnek nincs. Viszont ha tudjuk, hogy mi kellhet egy állatnak a barlangi élethez akkor elképzelhetjük, hogy hogyan nézne ki a barlangi rokon. Kitalálhatjuk például, hogy milyen is lenne, ha lenne egy barlangi elefánt. Biztos nevetségesen hosszú lábakon egyensúlyozna, fehér lenne, apró szemekkel. Ormánya hosszúra nyúlja, mert azzal is jobban tudna tapogatni a sötétben, és ha ez egyáltalán elképzelhető egy elefánt esetében még nagyobb lapátfülei lennének, hogy jobban halljon.







Rajzpályázat részletek ITT.